KÖRÖSVÖLGYI LOVASÍJÁSZOK
BÉKÉS MEGYE LOVASÍJÁSZAI  /  HORSEBACK ARCHERS OF THE KÖRÖS-VALLEY
MENÜ

A BÉKÉS MEGYEI LOVASÍJÁSZAT KIALAKULÁSA

ÉS

A LOVASÍJÁSZOK NÉVSZERINTI FELSOROLÁSA

 

E honlap a Békés megyében, a Körös-völgyben élő lovasíjászok fóruma, bemutatkozó oldala kíván lenni.

Nem titkolt célunk a "fertőzés", a lovasíjászat iránti érdeklődés felkeltése, a kezdők segítése. Ugyanakkor a lovasíjászatot ilyen-olyan okból mára már abbahagyó, hajdan azonban számunkra az utat kitaposó, a lovasíjászat felé az első lépéseket megtevő barátaink előtt is szeretnénk vele tisztelegni.

Reméljük sikerül hiánytalanul felsorolnunk mindenkit, aki megyénkből ebbe a csodálatos hagyományőrző tevékenységbe valaha is belekóstolt. Hiszen barátok vagyunk hosszú évek, sokan idestova két évtizednyi idő óta. Összefűz bennünket a lovak, az íjászat szeretete, a közös edzőtáborozások, túrák, versenyek emléke. Ha valaki kimaradna - azt arra kérjük jelentkezzen elérhetőségünkön, küldjön egy e-mailt, vegye fel velünk a kapcsolatot!

 

A megyei lovasíjászok története még az 1980-as évek végén kezdődött. Ekkoriban kezdett Kassai Lajos lovasíjászatra alkalmas műgyanta íjakat gyártani, és ismerőse, Nagy László tanár úr ekkor alakította meg az első íjász szakkört Gyulán.

E szakkör ifjú íjászai, Szőke Péter, Szél Zoltán, Kiss Sándor, Gergely József voltak az elsők a megyéből, akik a "Völgyben" íjat feszítve lóra szálltak, Kassai Lajos birtokán nyári lovasíjász edzőtáborban vettek részt. Az első "hivatalos" lovasíjász versenyen Szőke 6,39, Gergely 16,40 pontot szerzett 1994. május 14-én. Ma már egyikük sem aktív lovasíjász. Szőke Péter kiváló természetfotóiról és legalább ennyire kiváló karikásostorairól híresült el azóta.

A 90-es években Téglás Zoltán, Orbán Zoltán, Gyarmati Norbert, Csete János, Kabódi Attila csatlakoztak a csapathoz, amely 2001 után néhány évig valódi lovasíjász egyesületté vált, az azóta már elhunyt Szántó Imre lótenyésztő, négyesfogat-hajtó jóvoltából. Az ő halálával aztán gyakorlatilag ló nélkülivé vált a csapat.

 

Közben Békéscsabán is hagyományőrző íjászegyesület alakult "Csaba" Lovas - Íjász Kör néven. A két város íjászai között a kezdetektől nagyon szoros, baráti kapcsolat alakult ki.

1996. májusában együtt voltak Kaposmérőn, ahol akkor Szél Zoltán és Gergely József állt rajthoz, azaz ült lóra. Ez volt egyébként Kassai Lajosnál a talán valaha volt legnagyobb verseny, majd félszáz indulóval.

 

A csabaiak ezt követően már Horváth György kisújszállási tanyáján folytatták a  versengést, lévén az sokkal közelebb, mint Kaposmérő. A csabai lovasíjászok közül Orosz Ferenc volt az első versenyző, aki a szeghalmi Nánási Ákossal együtt indult Kisújszálláson, 1997. szeptember 9-én. Őket Kovács Erika, az eredetileg gyulai származású Szőke Péter, majd Kovács József követte változó, de inkább mérsékelt sikerrel.

A gyulaiak, akiket Kassai Lajos - mivel nem voltak tagjai a Világszövetségnek - az ezredforduló után nem engedett a Völgyben rajthoz állni, szintén "átpártoltak" Kisújszállásra.

Az Orbán Zoltán, Csete János, Kabódi Attila, Gyarmati Norbert alkotta csoport évekig volt meghatározó szereplője a kisújszállási lovasíjász csapatnak, amolyan "vendég kun" minőségben.

Gyarmati Norbert egy sajnálatos lovas baleset után mind a lovas, mind a gyalogos íjászatot abbahagyta 2004-ben, bár korábban vakmerősége, rátermettsége, szorgalma mindaddig Békés megye nagy lovasíjász reménységévé avatta.

A lassan "elfogyó" gyulaiakat a békési Varga család és a mezőberényi Kőszegi Ádám váltotta fel Horvát Györgynél, mint a Horváth kánság aktív lovasíjászai.

 

BÉKÉS MEGYE LOVASÍJÁSZAI:

(A felsorolás elsősorban azokat a személyeket tartalmazza, akik legalább egy alkalommal részt vettek lovasíjász versenyen!)

 

Csete János - Gyula

 

2000. és 2008. között volt igazán aktív lovasíjász. Tizenhárom alkalommal szállt nyeregbe. Legjobb eredményét, 109,27 pontot 2005. május 14-én érte el Kisújszálláson.

 

Debreczeni Hajnalka - Gyula

 

Egy időben rendszeres résztvevője volt a kisújszállási edzőtáboroknak, bár arra nem nagyon emlékszem, hogy sokszor lőtt-e a ló hátáról. Tipikusan az az ember volt, akinek saját mozgását az istenért sem sikerült összehangolnia a ló mozgásával. 2007. szeptember 15-én, a versenyen 11,57 pontot ért el.

 

Fábi István - Békés

 

2006. nyarán volt Kisújszálláson lovasíjász edzőtáborban. Gerincproblémái miatt azonban hamarosan le kellett mondania a lovasíjászatról. A Békési Szabadidős Íjászklub vezetője.

 

Gergely József - Gyula

 

A legelső, hivatalosnak tekintett lovasíjász verseny Békés megyei résztvevője volt Kaposmérőn 1994. május 14-én. Ekkor 16,40 pontot szerzett. Élete legjobb eredményét is itt érte el, két év múlva, szeptemberben az akkori szabályok szerinti vágtánkén három lövéssel összesen 32,10 pontot szerzett. Ez akkoriban még a Tanuló I. fokozat kiérdemlését jelentette.

 

Gyarmati Norbert - Gyula

 

Egy szeghalmi verseny végén ült először lóra Nánási Imre gátőrnél. A virtuskodásból rendezett "első Békés megyei lovasíjász versenyt" gond nélkül megnyerte, s ez évekre meghatározta a sorsát. 2001. május 12-én már 52,67 ponttal fejezte be a versenyt Kisújszálláson. Legjobb eredménye 88,40 pont volt. 2004-ben  Gödöllőn, Harangozó János versenyén szenvedett lovasbalesete után a gyalogos íjászatot is abbahagyta.

 

Kabódi Attila - Gyula (ma Debrecen)

 

Erdélyből áttelepülve vált a gyulai lovasíjász csapat aktív tagjává, a kisújszállási versenyek rendszeres résztvevőjévé. 2002-ben szállt először nyeregbe. Éredekes, nehezen megdönthető "rekord" fűződik a nevéhez. 2003. május 17-én 1,40 pontos eredménnyel fejezte be a versenyt. Ez azt jelenti, hogy ő 1 pontot lőtt, a lova pedig 0,40 másodpercet "hozott". Jelenleg a Kassai Világszövetség Bodnár törzsének tagja.

 

Kabódi Emőke - Gyula (ma Debrecen)

 

Szintén erdélyi származású, Kabódi Attila felesége. Sok lovasíjász bemutatón vett részt Horváth György csapatában, mint narrátor.

 

Kiss Sándor - Gyula

 

Azon kevesek közé tartozik, akik már a kezdeti időknek is tanui voltak, ám ő már a kezdetekkor abba is hagyta a lovasíjászatot, valami affér miatt, ami egy kaposmérői edzőtáborozáson történt közte és Kassai Lajos között.

 

Kovács Erika - Békéscsaba

 

Kovács Józsefnek, a "Csaba" Lovas - Íjász Kör egyik alapítójának lánya, aki mindössze két alkalommal, 2000. és 2001. őszén versenyzett. Egy vesszőket lőve pár pontos, említésre nem igen érdemes eredményeket ért el, bár gyalogos íjászatban magyar bajnoki címmel is büszkélkedhetett. Ma már nem lovagol, nem íjászik.

 

Kovács Gergely - Békéscsaba

 

Kovács Erika öccse, saját lóval rendelkező aktív lovasíjász, aki 2006. július 30-án versenyzett először. Eddigi legjobb eredményét, a 110, 12 pontot 2011. május 14-én érte el. Gyalogos íjászatban történelmi és terep szakágakban a Magyar Íjász Szövetség többszörös ifjúsági bajnoka, országos csúcsok tartója.

 

Kovács József - Békéscsaba

 

Videofelvétel tanúsága szerint 2000. őszén lányával és Dr. Kun Péterrel egy csapatban, egyetlen egy alkalommal állt rajthoz. A ló (Dorka) többször visszatört alatta, mindössze két értékelhető vágtája volt. Elért pontszáma ismeretlen, mivel a versenyeredmény archívumban nem szerepel.

 

Kovács Sándor - Gyula

 

Csete János unokaöccse, aki mindössze két alkalommal, 2001. szeptember 15-én (42,82 pont) és 2002. május 18-án állt rajthoz (54,56 pont). Később vett egy haflingi kancát Szántó Imrétől. Tudomásunk szerint jelenleg is aktív, bár a versenyeken nem induló, amolyan "magányos farkas" lovasíjász, aki nem tagja a két gyulai íjász egyesület egyikének sem.

 

Kőszegi Ádám - Mezőberény

 

A békésiekkel együtt, 2006. július 30-án kezdte a versenyzést, rögtön egy 86,65 pontos eredménnyel mutatkozva be. Azóta is résztvevője volt valamennyi kisújszállási lovasíjász versenynek. Eddigi legjobb eredményét 2008. május 10-én érte el, amikor 131,00 pontot szerzett.

 

Labos Tibor (ifj.) - Békéscsaba

 

Bár több lovasíjász edzőtáborban is részt vett, versenyen csak egyszer állt rajthoz. 2006. szeptemberében 26,39 pontot ért el. Mára már a gyalogos íjászatot is befejezte.

 

Labos Tibor - Békéscsaba

 

A fia "helyett" kezdett el lovasíjászni, 48 évesen tanulva meg lovagolni. Eddig egyetlen versenyen vett részt, de azon már a saját lován, Kunszentmártonban. (34,24 pont)

 

László Gábor - Békéscsaba

 

Két túrával egybekötött lovasíjász edzőtáborban is részt vett, ám soha sem versenyzett, noha a második táborba már saját lován lovagolt el Békéscsabáról Kisújszállásra. Élettársával, Ördög Nórával együtt tanyán él, az aktív íjászatot azonban abbahagyta, a "Csaba" Lovas - Íjász körből is kilépett.

 

Molnár Máté - Békéscsaba

 

Tizenéves kamaszként két edzőtábort is "végigszenvedett" inkább kevesebb, mint több sikerrel, de lelkesen. Sosem versenyzett, ma már gyalog sem íjászik.

 

Nánási Ákos  - Szeghalom

 

Mindössze egyetlen alkalommal, 1997. szeptember 9-én állt rajthoz Kisújszálláson. Kitűnő lovas volt, szenvedélyes íjász, aki 35,35 pontot ért el, jóformán élete első lovasíjász próbálkozásán.

 

Novák Attila - Békéscsaba

 

Kovács József kollégájaként került kapcsolatba a kisújszállási lovasíjászattal, noha Kassai Lajost már korábbról is ismerte. 2007-ben Nelson nevű lován, az edzőtáborban próbálkozott először a lovasíjászattal. Eddigi legjobb eredménye 101,53 pont, amit 2010. november 16-án ért el a kisújszállási versenyen.

 

Novák Márk - Békéscsaba/Kecskemét

 

Az édesapja révén került kapcsolatba lovaglással, íjászattal, barantával. Több versenyen, edzőtáborban is résztvett, és természetesen egyre jobb eredményeket ér el.

 

Orbán Zoltán - Gyula

 

1999. szeptember 18-a és  2010. május 15-e között összesen húsz alkalommal ült nyeregbe Kisújszálláson, és ezzel magasan megelőz mindenki mást Békés megyében. A legjobb eredményét, 96,37 pontot , 2009. május 16-án érte el. Az egyetlen személy a megyében, aki mind lovassportból, mind íjászatból rendelkezik sportoktatói végzettséggel.

 

Orosz Ferenc - Békéscsaba

 

Csak 1997. szeptember 9-én versenyzett, Horváth György Szandi nevű, igencsak kezdő lován. Értékelhető találatot nem sikerült elérnie a 9 vágta során.

 

Ördög Nóra - Békéscsaba

 

László Gábornak köszönhetően vett részt 2008-ban a kisújszállási túrán és edzőtáborban, majd 2009-ben a zánkai lovasfesztiválon. Azóta az íjászatot mind lovon, mind gyalog abbahagyta.

 

Pécsi Krisztina - Szabadkígyós

 

Krisztáról meglehetősen keveset tudunk. Viszonylag rövid ideig volt a gyulai csapat tagja, és ebben a minőségében az egyik résztvevője volt Gyarmati Norbert és Csete János társaságában az első olyan lovasíjász bemutatónak Békés megyében, amelyet helybeliek tartottak. A fénykép is akkor készült róla ,és Norbiról is.

 

Püski János - Békés/Békéscsaba

 

2007-ben a lovastúrás edzőtábor aktív résztvevője volt, majd "vendég kun" minőségben részt vett a kunok bejövetelének tiszteletére rendezett emléktúrán is 2009-ben, amikor Horváth György csapata a Radnai-hágótól Karcagig lovagolt. Lovasíjász versenyen mindeddig nem szerepelt, bár lova ma is van.

A "Csaba" Lovas - Íjász Kör sportolójaként a 3D vadászíjászat történelmi íj kategóriájában egyéni világbajnoki bronzéremmel büszkélkedhet.

 

Szél Zoltán - Gyula

 

Gyalogos történelmi íjászatban felnőtt férfi magyar bajnoki címet szerzett a "Csaba" Lovas - Íjász Kör versenyzőjeként. Bár 1996. májusában indult a kaposmérői versenyen, majd később Kisújszálláson is lóra szállt, ahol éppen e sorok írója volt a segédje, a Kassi Világszövetség versenyeredmény archívumában sehol sem szerepel a neve, így elért eredményeiről sincs pontos információ.

 

Szőke Péter - Gyula/Békéscsaba

 

Eredetileg gyulai lovasíjász volt, aki Gergely Józseffel indult azon a bizonyos "legelső" lovasíjász versenyen Kaposmérőn. Ekkor csupán 6,39 pontot ért el. Később azonban - már csabaiként - három versenyen is indult Kisújszálláson. Legjobb eredményét, 50,99 pontot 2001. szeptember 15-én érte el.

Honlapja a www.karikasostor.hu

 

Tar Nikolett - Újkígyós

 

A "Csaba" Lovas - Íjász Kör tagjai révén ismerkedett meg a lovasíjászattal, a 2008-as edzőtáborba pedig már saját lova hátán lovagolt el Kisújszállásra. Versenyen még nem vett részt, a Kassai-féle Világszövetségnek sem tagja, Újkígyós magányos lovasíjásza.

 

Téglás Zoltán - Gyula

 

Kiss Sándorral együtt vett részt Kaposmérőn lovasíjász edzőtáborban, mint a gyulai csapat aktív tagja. Annak, hogy valaha versenyen nyeregbe szállt volna, nincs nyoma. Hogy a lótartáshoz elegendő pénzzel rendelkezzen Olaszországba ment dolgozni - és azóta is ott él...

 

Varga Eszter - Békés

 

A megyei lovasíjászok ifjú hölgy reménysége, aki eddig csupán egyetlen egy versenyen, 2010. július 31-én állt rajthoz, amikoris 24,35 pontot sikerült elérnie.

 

Varga Károly (ifj.) - Békés

 

A Békési Szabadidős Íjászklub versenyzői 2006-ban vettek részt lovasíjász edzőtáborozáson, és ebben az évben kezdték el az aktív lovasíjász versenyzést is. Karesz az apjához hasonlóan kilenc lovasíjász versenyen indult eddig. Legjobb eredménye 82,19 pont.

 

Varga Károly - Békés

 

A Kassai Világszövetségben a "Példamutató apa" cím birtokosa. Eddigi legjobb eredményét, 71,61 pontot 2008. szeptember 20-án érte el. "Kissé" ideges lovának köszönhetően egy alkalommal "A verseny leggyorsabb lovasa" címet is kiérdemelte. A 2010-es évek elejétől sajnos lovaikat eladták és családjával egyetemben befejezte a lovasíjászatot.

 

Zámbó László

 

Majdnem alapító tagja volt 1996-ban a "Csaba" Lovas - Íjász Körnek, azonban átlépett a Békéscsabai Történelmi Íjászkörbe és ott folytatta a tradicionális íjászatot lovon is, gyalog is, makacs kitartással. Első versenye a 2013-ban megrendezett II. Békés Megyei Lovasíjász Bajnokság volt, amit a történelmi jellegű magyar (szittya) szabályok szerint rendeztek, s amelyen az 5. helyezést sikerült elérnie.

 

Asztali nézet